Istotny wpływ wody na organizm człowieka jest niezaprzeczalny. Każdy z nas powinien dziennie wypić ok. 2 litrów wody, a w miesiącach ciepłych jeszcze więcej. Dlaczego woda jest tak niezbędna i jaki jej rodzaj jest najzdrowszy?

Rola wody

Woda odpowiada przede wszystkim za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała oraz za usuwanie toksyn z organizmu. Ludzki organizm nie potrafi magazynować wody, a traci ją z wieloma procesami (trawienia, oddychania), stanami i podczas wysiłku fizycznego – dlatego tak ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości płynu każdego dnia.

Już niewielki niedobór wody powoduje bóle głowy – zamiast sięgać od razu po tabletkę przeciwbólową warto wypić szklankę wody i sprawdzić, czy nam się poprawi. Innymi objawami zbyt małej ilości wody w organizmie są problemy z pamięcią, sucha skóra, czy wysychanie błony śluzowej.

Z wodą dostarczamy również wiele mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Jaką wodę wybrać?

Najzdrowsza dla nas jest woda mineralna, bogata w mikroelementy w postaci zjonizowanej, zwłaszcza w magnez i wapń. Magnez wpływa na prawidłowe działanie układu odpornościowego i uczestniczy w wielu procesach biochemicznych,a codzienne zapotrzebowanie organizmu na magnez to około 300 mg. Wapń jest odpowiedzialny za mocne kości i stawy, wpływa na krzepnięcie krwi, prawidłowa pracę serca, niweluje reakcje alergiczne. Codziennie potrzebujemy go ok. 800 – 1200 mg.

Tak się składa, że woda kranowa w wielu polskich miejscowościach jest bogata w wymienione składniki mineralne. Potrzebuje jedynie odpowiedniego przefiltrowania, aby zmniejszyć ilość składników, które negatywnie wpływają na jej jakość – chlor, rdza, piasek, pestycydy, herbicydy.

Filtry wody Wessper pozwalają na oczyszczenie wody z zanieczyszczeń, w tym redukują stężenie wapnia, magnezu i potasu – zazwyczaj do poziomu wód mineralnych (w zależności od składu mineralnego wody kranowej). FIltrowanie wody w domu to zdrowe rozwiązanie, które również służy środowisku (ograniczenie produkcji odpadów), otrzymujemy wodę, która jest odpowiednia dla ludzkiego organizmu.

Filtry alkaliczne Wessper sprawiają, że woda zyskuje prozdrowotne właściwości i jest bogata w składniki mineralne. Wkład filtracyjny wpływa na zmianę struktury cząsteczek wody – stają się lepiej przyswajalne. Filtr redukuje ilość składników odpowiedzialnych za twardość wody, a jednocześnie wzbogaca wodę w zdrowotne składniki w postaci jonów. Również pH* zostaje zmienione na wyższe – pozwalające na regulację pracy układu pokarmowego.
*wodę alkaliczną należy wprowadzać etapami, nie należy nagle zmieniać nawyków żywieniowych.

Spośród różnych rodzajów wód butelkowanych, oprócz mineralnych, wyróżnić można wody źródlane i lecznicze.

Wody źródlane – choć nazwa brzmi ładnie i zachęcająco, to sam skład wody jest bardzo ubogi, są w niej zawarte niewielkie ilości składników mineralnych. Z drugiej strony mamy wody lecznicze, które są przeciwieństwem źródlanych, charakteryzują się wysoką zawartością składników mineralnych, nie są natomiast przeznaczone do codziennego picia, a do ostrożnego stosowania, zazwyczaj w schorzeniach układu moczowego czy cukrzycy. Rozwiązaniem najbardziej optymalnym wydaje się więc to, do którego każdy ma dostęp: przefiltrowana woda kranowa, której zawartość mikroelementów nie jest ani zbyt wysoka, ani zbyt niska.