Początki aromaterapii

Już w dawnych czasach drzewo, które wrzucano do ogniska wytwarzało charakterystyczny zapach, który przynosił ukojenie. Egipcjanie używali substancji aromatycznych do komponowania perfum, balsamowania zwłok czy produkcji leków.
Oleje do aromaterapii to naturalne wyciągi z dzikich roślin. Pozyskuje się je najczęściej z liści (mięta czy eukaliptus), korzeni (imbirowy), kwiatów (lawendowy, różany), a także z kory (cynamonowy).
Aromaterapia jest niekonwencjonalną metodą leczenia, drogocenne właściwości olejków eterycznych wprowadzane są do organizmu przez drogi oddechowe, skórę i błony śluzowe.
Współcześnie stanowi ona zarówno alternatywę jak i wsparcie farmakoterapii. Zapachowa forma kuracji przede wszystkim relaksuje i koi nerwy, a przy tym działa leczniczo na różne schorzenia.

Pola działania olejków

Olejki posiadają mocno skondensowane właściwości, dlatego jednorazowo zużywa się ich zaledwie kilka kropli. Wdychanie olejków przede wszystkim działa na zmysł węchu, wpływając na układ limbiczny mózgu biorący udział w regulacji niektórych stanów emocjonalnych takich jak strach, zadowolenie, przyjemność, euforia, uniesienie.
Stosowanie aromaterapii skutecznie może wpływać na zdolności do koncentracji dlatego warto ją stosować w miejscu pracy. W tym przypadku sprawdzą się olejki cytrusowe:

-cytryna

-bergamota

-drzewo herbaciane

-grejpfrut

-lemongrass

Aby skutecznie się odstresować po powrocie do domu warto zastosować olejki, które pomogą Ci się rozluźnić i rozładować złe emocje. Idealny do tego będzie olejek np.

-lawendowy

-cytronelowy

– mandarynkowy

Olejki eteryczne wspomagają i umilają sen, oczyszczają powietrze, pomagają budować relacje i wzmacniają kręgi wspólnych zainteresowań. W łatwy sposób możesz sprawić, że codzienność będzie bardziej inspirująca.

Umiar i rozsądek

Ważne, aby przygodę z aromaterapią stosować z rozsądkiem, mimo iż są to produkty wytwarzane z roślin, nieumiejętnie stosowane mogą zaszkodzić tak samo jak związki chemiczne. Zapoznaj się z kilkoma  zasadami, które pozwolą Ci w pełni cieszyć się z bogactwa jakie niesie za sobą aromaterapia.

Rozcieńczaj olejki

Pamiętaj, że przed nałożeniem olejku eterycznego na skórę zawsze należy go rozcieńczyć. Co istotne należy go zmieszać z olejem bazowym np. migdałowym, czy z pestek winogron. Nigdy z wodą! Olej i woda nie mieszają się więc olejek pozostaje nie zemulgowany. W formie nierozcieńczonej mogą powodować poważne reakcje alergiczne! Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane substancje, dlatego w aromaterapii najlepiej przyjąć zasadę „mniej znaczy więcej”. Przeważnie zaleca się stosowanie olejków eterycznych w stężeniu do 3 % w produktach do masażu.

Nigdy nie spożywaj olejków!

Jedynie certyfikowany aromaterapeuta posiada dostateczne przeszkolenie z zakresu bezpiecznej terapii olejkami eterycznymi. Samodzielnie nigdy nie próbujmy eksperymentować w tej dziedzinie. Może się to skończyć poważnym uszkodzeniem wątroby, czy poparzeniem przełyku!

Zastosowanie

Zawsze przed użyciem sprawdź zastosowanie poszczególnego olejku eterycznego. Na przykład jeśli chcesz się wyciszyć przed snem nie stosuj olejków pobudzających np. mięty pieprzowej, czy cytryny.

Zachowaj ostrożność

Niektóre grupy osób powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania aromaterapii. W tych przypadkach warto zasięgnąć porady doświadczonego aromaterapeuty:

-chorzy na astmę

-osoby z napadami padaczkowymi

-osoby ze skórą wrażliwą oraz zaburzeniami tkanki łącznej

-kobiety w ciąży oraz karmiące piersią

Zapachy mają ogromne znaczenie w życiu człowieka. Wywierają wpływ na nasze zachowanie, stan emocjonalny oraz zdrowie. Mogą one spowodować zmianę ciśnienia krwi, tempo oddechu i tętna. Zapachy mają również wpływ na kondycję psychofizyczną, takie działanie wykazuje np. olejek lawendowy, który pomaga w odprężeniu.

 

Dyfuzory zapachów

Najskuteczniejszą metodą stosowaną przy dyfuzji olejków eterycznych jest dyfuzor. Dlaczego są takie skuteczne? Dyfuzory nie działają pod wpływem ciepła. Olejki rozpylane są na zimno przez co, nie tracą swoich cech, tak jak ma to miejsce w przypadku chociażby kominków aromaterapeutycznych. Niektóre olejki eteryczne, zwłaszcza cytrusowe, w kontakcie z wysoką temperaturą bardzo szybko ulegają destrukcji, dlatego przy stosowaniu dyfuzorów zapachowych ten problem jest niwelowany. Na pewno plusem jest także szybkie i równomierne nawilżanie pomieszczenia, w którym aktualnie się znajdujemy. Mogą być doskonałym sposobem na nawilżenie suchego powietrza w domu, czy mieszkaniu oraz do poprawy zapachu wewnątrz np. po zwierzętach.