Filtry do kawy znajdują zastosowanie w różnego rodzaju ekspresach przelewowych. Możemy wybrać spośród kilku rodzajów filtrów. Najpopularniejsze z nich to metalowe, materiałowe oraz papierowe.

Filtry metalowe- są wielokrotnego użytku, dlatego po oczyszczeniu możesz ich używać ponownie. Największą wadą filtrów metalowych jest ich przepuszczalność, rozwiązanie z otworami zatrzymuje większe drobinki, mniejsze niestety przedostają się do naparu.

Filtry materiałowe- posiadają małą formę przepuszczalność, kawa po ich zastosowaniu będzie niezwykle klarowna. Dzięki strukturze ciasno plecionego materiału nawet małe drobinki nie przedostają się do naparu. Główną wadą filtrów jest konieczność ich dokładnego czyszczenia po każdym zastosowaniu.

Filtry papierowe- występują w kilku rozmiarach, dostosowanych do wielkości zaparzacza. Na rynku dostępne są filtry stożkowe, z płaskim dnem (przypominające foremkę do muffinek) oraz okrągłe (mini papierowe dyski)- stosowane do kawowych strzykawek typu AeroPress. Pamiętaj, że im większy rozmiar urządzenia tym w większy filtr musisz się zaopatrzyć.

Czy kolor filtra ma znaczenie?

Praktycznie każdy rodzaj filtra możemy kupić w kolorze białym lub brązowym. Jaka jest więc różnica i który wybrać?

Filtry białe- są to filtry sztucznie bielone, pozbawione ligniny, która powoduje żółknięcie papieru oraz zmniejsza jego mechaniczną odporność na przetarcia. Wybielanie to proces chemiczny, który negatywnie wpływa na środowisko.

Filtry brązowe- ich wytwarzanie trwa krócej i wymaga mniejszej ilości procesów. Zmniejsza się wpływ produkcji filtrów na środowisko. Napar otrzymywany tą metodą jest bardziej esencjonalny.

Zalety filtrów papierowych

Są one nie tylko tanie, ale również znacznie skracają czas przygotowania napoju (zużyty filtr wyrzuca się wraz z fusami). Papierowe filtry pochłaniają niektóre szkodliwe substancje, które wpływają na intensywny smak kawy, wyczuwalną goryczkę, ostry bądź łagodny charakter. Nie musisz posiadać ekspresu przelewowego, by móc korzystać z tego rodzaju filtrów, wystarczy tak na prawdę naczynie, w którym umieścisz filtr. Wybór filtra zależy od naszych preferencji i tego jaki napar chcemy otrzymać. Na pewno warto zwrócić uwagę na aspekty ekologiczne oraz wygodę użytkowania. Niech proces parzenia kawy będzie przyjemnym  rytuałem, a nie przykrym obowiązkiem.

Jak przygotować idealną kawę z pomocą papierowych filtrów?

Ziarna kawy są niezwykle podatne na pochłanianie innych smaków i zapachów. Dlatego należy pamiętać, aby przed użyciem filtrów zawsze przelać je gorącą wodą. Dzięki temu pozbędziemy się specyficznego posmaku papieru, który może negatywnie wpłynąć na finalny aromat kawy . Ważne, aby zastosować odpowiedni stopień rozdrobnienia kawy oraz jej proporcję w stosunku do wody. Warto początkowo zwilżyć kawę niewielką ilością wody, ziarno napęcznieje, a w konsekwencji uwolni więcej cukrów. Pamiętaj, że im grubszy filtr tym dłuższy czas przelewania kawy.