Wbrew pozorom w procesie przygotowania kawy oprócz samych ziaren kluczowa jest jakość wody. Dlatego tak istotna jest jej jakość, optymalna jest ta średnio twarda. Okazuje się, że to właśnie woda wydobywa odpowiedni smak i aromat kawy. Niektórzy stosują do ekspresów wodę źródlaną, kierując się przekonaniem, że jeśli jest bogata w duże ilości minerałów będzie też odpowiednia do przygotowania idealnej kawy. Nic bardziej mylnego. Nadmiar minerałów może nie tylko negatywnie wpływać na walory smakowe (kawa będzie lekko kwaśna), również kamień będzie się szybciej odkładał na częściach wewnętrznych urządzenia. 

Już na etapie kupna ekspresu warto rozważyć opcję ekspresu, który pozwala na zastosowanie w nim filtrów do wody. Ich głównym zadaniem jest pomoc w zapobieganiu nadmiernemu osadzaniu się szkodliwego kamienia. Redukuje nadmiar osadu, usuwa pestycydy, herbicydy, chlor, detergenty. Poprzez usunięcie jonów magnezu i wapnia, niweluje twardość wody. Dzięki zastosowaniu jednego filtra zyskujesz wyjątkowy aromat i smak kawy. Zapewnisz swojemu urządzeniu dłuższe, bezawaryjne działanie. Aby cieszyć się optymalnymi rezultatami, zalecamy regularną wymianę filtra przynajmniej co trzy miesiące. Często ekspres automatycznie wskazuje moment zużycia filtra.

 

Co zawierają filtry?

Węgiel aktywny usuwa pestycydy, herbicydy, chlor i detergenty. Dodatkowo możemy wyczuć poprawę smaku i zapachu wody. Żywica jonowymienna dzięki temu że niweluje nadmiar jonów magnezu i wapnia zmniejsza twardość wody.  Osad widoczny na dnie dzbanka czy nawet szklanki to gromadzący się kamień. Dzieje się tak na skutek prostej reakcji chemicznej- węglany wapnia i magnezu, z których składa się kamień są solami kwasu węglowego, powstającymi w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów znajdujących się w każdej wodzie pochodzącej z kranu. Dopuszczalna ilość minerałów rozpuszczonych w wodzie do spożycia to 1000 mg/l. Jednak do przygotowania doskonałej kawy najlepsza jest ta 120-160 mg/l . Może ona delikatnie podkreślać lub całkowicie zniwelować posmak kwasowości. Niezależnie jaką metodę parzenia kawy preferujesz, w 98% składa się ona z wody. 

 

Jak prawidłowo zamontować filtr?

Wyjmij filtr z folii, odwróć i umieść pod bieżącą wodą.Wlej wodę z kranu w otwór w filtrze- należy nalewać dopóki nie zacznie wypływać z otworów bocznych. Czynność powinna trwać nie krócej niż 1 minutę. Zanurz filtr w zbiorniku, w którym znajduje się woda. Należy go ułożyć zakrętką skierowaną w dół. Trzymaj w tej pozycji, aż wydobędą się z niego pozostałe pęcherzyki powietrza (można lekko potrząsnąć filtrem). Umieść filtr w wyznaczonym miejscu i dociśnij do końca. Następnie zamknij pokrywę i zbiornik zamontuj w ekspresie. Umieść naczynie pod dyszą gorącej wody i aktywuj funkcję instalacji filtra. Ekspres automatycznie wytworzy gorącą wodę. 

Jak kamień wpływa na jakość wody?

Nadmierna ilość kamienia może zmienić smak ulubionego napoju, powodując że może on stracić walory smakowe, zwiększając ich kwasowość. Niestety kamień nie tylko wpływa na smak wody, a także szybko może zniszczyć delikatne części stosowane w ekspresach i spowodować ich awarię.  Jeśli nie mamy ekspresu, w którym można zamontować filtr warto wtedy przygotować wodę za pomocą dzbanka filtracyjnego. Jest to dobra alternatywa, która spełni identyczną funkcję.