Woda ma istotny wpływ na smak przygotowanej kawy, stanowi główny składnik napoju. Ziarna również pełnią ważną rolę, jednak o tym w jakim stopniu rozwinie się aromat i smak kawy decydują składniki mineralne zawarte w wodzie. Bez dobrej wody nawet najlepsze ziarna nie wydobędą głębokiego aromatu. Jak zadbać o jakość wody?

Jak minerały zawarte w wodzie wpływają na smak kawy?

Kawa może mieć najróżniejszy smak, wiąże się to z rodzajem ziaren, które mogą nadawać np. owocowy posmak, ale również z jakością wody. Woda może jednocześnie dodawać napojowi głębi, jak i sprawiać, że aromat i smak się nie rozwinie, mimo użycia znakomitych ziaren.
Woda bogata w minerały spowoduje, że kawa będzie mieć kredowy posmak lub gorzki, słony, kwaśny. Zależy to od zawartości minerałów, które uniemożliwiają rozpuszczenie się alkaloidów zawartych w ziarnach kawy, a także tłuszczy, cukrów i innych składników.

Duże stężenie minerałów sprawia, że kawa będzie płaska, pozbawiona ciekawego smaku i aromatu. Użycie wody niemal całkowicie pozbawionej minerałów również nie wpływa pozytywnie na smak napoju, powoduje, że jest ostrzejszy i niezbyt dobry, ponieważ składniki zawarte w ziarnach kawy zbyt intensywnie rozpuszczają się w wodzie, kawa przypomina zbyt mocną.

Organizacje takie jak SCAE i SCAA, specjalizujące się w badaniu i ocenie jakości kawy, podają, że najlepsze parametry dotyczące wody to 120 -160 mg/l w przypadku zawartości minerałów (TDS – Total Dissolved Solids). Podaje się również wartości od 75 mg/l do 250 mg/l. Czyli idealna jest woda, która zawiera pewne ilości minerałów, jednak nie jest nimi przesycona.

Poszczególne minerały różnie wpływają na jakość kawy:

  • – Magnez może nadawać słodkiego posmaku,
  • – Wapń może dodawać gorzkości kawie,
  • – Sód może nadać i słodki i słony posmak,
  • – Potas może dodawać goryczy.

Składniki te w niewielkich ilościach wzbogacają smak kawy, jednak w zbyt dużych powodują osłabienie smaku i zapachu napoju.

Chlor zawarty w wodzie wodociągowej powinien być całkowicie usunięty, ponieważ sprawia, że kawa ma nieprzyjemny kwaśny smak.

Jak dbać o jakość wody?

Większość ekspresów do kawy posiada miejsce do zamontowania specjalnego filtra wody. Filtr zapewnia oczyszczenie wody z chloru i osadów, sprawiając, że przygotowana kawa jest smaczna.

Stosowanie filtrów wody w ekspresie jest również ważne dla zachowania poprawności działania urządzenia. Kamień może negatywnie wpływać na wewnętrzne części ekspresu, używanie filtra zapobiega zakamienieniu i uszkodzeniom. Pozostawienie ekspresu bez zamontowania filtra to szybka droga do uszkodzenia urządzenia. Jednak starsze modele mogą nie posiadać miejsca na filtr, w takim wypadku zaleca się stosowanie wody uprzednio oczyszczonej filtrem dzbankowym.

W naszej ofercie znajdziesz filtry wody do ekspresów do kawy DeLonghi* , a już wkrótce pojawią się filtry wody do ekspresów marek: Krups*, Bosch*, Nivona*, Gaggenau*, AEG-Electrolux*, Jura*.

Podczas przygotowania kawy istotne jest również korzystanie ze świeżej wody. Najłatwiej zapamiętać, aby każdego ranka podczas zaparzania pierwszej kawy wymienić wodę na świeżą. Używanie starej wody, która stała w pojemniku przez kilka dni może skutkować niezbyt dobrym smakiem napoju.

Dobra kawa to nie tylko wyselekcjonowane ziarna, ale i woda o odpowiednich parametrach, czyli zawierająca niewielkie ilości składników mineralnych. Zbyt duża ilość minerałów nie pozwala na rozpuszczenie się składników zawartych w ziarnach i przez to kawa ma słaby smak i aromat. Zbyt mała ilość minerałów prowadzi do mocnego i często zbyt kwaśnego lub gorzkiego smaku.
Złotym środkiem jest zastosowanie filtra wody do ekspresu, który zapewnia oczyszczenie wody z części minerałów i powoduje, że jest ona idealna do parzenia kawy.

*Wszystkie użyte znaki towarowe należą do ich prawnych właścicieli.