Mianem pH określa się skalę kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Warto w tym miejscu wspomnieć również o zjawisku alkalizacji wody. Z czym się to wiąże? Mianowicie charakteryzuje się ona wysokim pH czyli wartości powyżej 7,5. Może nie wszyscy wiedzą, ale pH spożywanej wody powinno być wyższe niż 7,4. Jest to także odczyn ludzkiej krwi.

Korzyści spożywania wody alkalicznej.

Bardzo często nie zwracamy uwagi na to, że wiele produktów zakwasza nasz organizm. Przyczyniają się do tego różnego rodzaju gazowane napoje, alkohol, kawa, produkty mięsne, słodycze. Kiedy do tego dołożymy jeszcze pośpiech i stres w pewnym momencie nasz organizm zacznie wysyłać sygnały, że coś jest nie tak. Pierwszy symptom to ogólne zmęczenie, kłopoty z trawieniem i przybieranie na masie. Długotrwałe utrzymywanie zakwaszenia organizmu może doprowadzić do przeobrażania się zdrowych komórek w komórki toksyczne, co w konsekwencji może skutkować do powstawania chorób nowotworowych. Jeśli nie zawsze dbasz o prawidłowe odżywianie, warto pić wodę alkaliczną. Przede wszystkich pomoże nam w przywróceniu odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej. Dzięki lepszemu dotlenieniu komórek na pewno odczujemy większy przypływ energii, a przy okazji skorzysta na tym nasz system odpornościowy. Woda alkaliczna jest silnym przeciwutleniaczem co oznacza, że spowalnia procesy starzenia się, a dodatkowo poprawia przemianę materii i sprzyja odchudzaniu.

Jakie jest pH wody butelkowanej dostępnej w każdym sklepie?

Pod względem współczynnika kwasowości najmniej polecane są Dobrowianka, której pH wynosi tylko 6,7 oraz Cisowianka z pH równym 7,1 wg podanych źródeł ranking wygrywa  Kropla Beskidu z pH na poziomie 7,6. Niestety na rynku są dostępne wody z pH poniżej 7, które zakwaszają organizm. Dla przykładu wody gazowane, zmineralizowane oraz smakowe mają pH na poziomie 3,58. A co z wodą kranową? Alkaliczność kranówki jest stosunkowo wysoka. Oczywiście zależy to od rejonu np. w okolicy Krakowa wynosi ona około 7,9, a w Lublinie 7,1. 

Woda o najwyższym pH dostępna w sprzedaży.

Icelandic Glacial (pH 8,62)

Naturalna woda źródlana z Islandii. Pierwsza woda na świecie zakwalifikowana do produktów o zerowym bilansie emisji związków węgla do atmosfery czyli Carbon Natural. Z ciekawostek wykorzystuje się ją do ekskluzywnych kosmetyków marki Dior. Znajdziecie ją w linii Dior Snow -rozjaśniającej koloryt skóry. Szef działu analiz naukowych zapewnia, że Icelandic Glacial w połączeniu z innymi aktywnymi składnikami przeciwdziała produkcji melaniny w skórze.

Aqua Panna ( pH 8,10)

Naturalna woda mineralna z Włoch, a dokładniej z Toskanii o delikatnym, aksamitnym smaku. Doskonale pasuje do delikatnych potraw. Wydobywana jest ze źródła na wysokości 900 metrów n.p.m. Niezależnie od pory roku, temperatura tej wody utrzymuje się w okolicy 10’C.

Czarna woda fulwiczna blk (pH 8)

Naturalnie czarna woda mineralna. Powstaje po dodaniu do krystalicznie czystej wody naturalnych minerałów fulwicznych. Są nazywane czarnym złotem, ich złoża są eksploatowane w Kanadzie. To naturalne związki pochodzące ze szczątków prehistorycznych roślin. Przez wieki zostały zakonserwowane pod powierzchnią ziemi tworząc unikalne połączenie z kwasami fulwowymi. Blk zawiera, aż 60 minerałów, elektrolity, antyoksydanty i co istotne 0 kalorii oraz 0 węglowodanów.

Woda Fiji (pH 7,8)

Pochodzi ze źródła artezyjskiego na wyspie Fidżi, znajdującego się na skraju lasu deszczowego. Zawiera dużo minerałów takich jak potas, magnez czy wapń, ale również ma działanie oczyszczające z toksyn. 

Filtry alkalizujące wodę.

Ciekawym rozwiązaniem są również filtry alkalizujące wodę. Nie tylko ją oczyszczają, ale również alkalizują. 

Filtry AquaMax Alkaline

Podnoszą pH oraz obniżają poziom ORP (jest to poziom oksydacji czyli utleniania wody). Standardowo również niwelują nieprzyjemny zapach i smak wody, redukują chlor i zanieczyszczenia, takie jak: metale ciężkie, herbicydy oraz pestycydy. Tak więc w końcowym etapie otrzymujemy zjonizowaną ciecz, wzbogaconą o jony: potasu, wapnia, sodu, magnezu, cynku i selenu.

 

Filtry AquaPro Alkaline

Mają podobne działanie jak powyższe filtry, ale posiadają dodatkowe warstwy filtracyjne: Żywica jonowymienna- usuwa nadmiar jonów magnezu i wapnia, przez co niweluje twardość wody. Kulki ceramiczne pełnią kluczową rolę w zmniejszaniu poziomu ORP o 300-500 mv, powodując, że woda staje się znakomitym przeciwutleniaczem eliminującym wolne rodniki. Złoże alkaliczne- podnosi poziom pH wody, sprawiając, że nabiera prozdrowotnych właściwości. Natomiast kulki mineralne stopniowo uwalniają minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, sprawiając, że woda uzyskuje właściwości izotoniczne.