Co to znaczy, że woda jest twarda?

Na twardość wody wpływa ilość zawartych w składzie różnych rozpuszczonych w niej jonów metali wielowartościowych. W przeważającej części są to jony wapnia i magnezu, ale występuje także aluminium, żelazo czy mangan. W Polsce za twardą wodę uznaje się tę, w której suma pierwiastków waha się między 60 a 500 mg CaCO3 na litr.

Dlaczego warto pić twardą wodę?

Twarda woda jest zdatna do picia i co może niektórych zaskoczy powinno się pić właśnie taką wodę, dlaczego? Takie minerały jak wapń czy magnez są pożądanym minerałem przez nasz organizm. Elementy te są niezbędne do przesyłania impulsów nerwowych i pracy mięśni. Pomagają zachować równowagę kwasowo-zasadową, uczestniczą w procesach wytwarzania hormonów oraz struktur kostnych. Co ciekawe magnez i wapń są bardziej przyswajalne z wody niż z pożywienia. Magnez zawarty w wodzie jest ok. 30 krotnie łatwiej wchłaniany niż ten pochodzący z pożywienia. Trzeba być jednak ostrożnym jeśli chodzi o zbyt duże stężenie aluminium, może być szkodliwe dla skóry i organizmu. 

Jak twarda woda wpływa na skórę?

Pierwszy objaw twardej wody to suchość skóry. Minerały pozostające na skórze takie jak wapń czy żelazo mogą zatykać pory, co za tym idzie sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych. Osoby z tendencją do zmian trądzikowych również powinny unikać takiej wody. Dodatkowo twarda woda przyczynia się do pogorszenia kolorytu skóry, uwrażliwienia oraz zwiększenia ryzyka występowania infekcji bakteryjnych. W pewnej grupie osób zaobserwowano także przyspieszony proces starzenia się skóry. Warto zwrócić uwagę na temperaturę wody podczas kąpieli. Niestety wysoka temperatura wzmaga uczucie suchości skóry. Twarda woda wykazuje zasadowe pH, a nasza skóra kwaśne. Dlatego też im dłuższy kontakt skóry z taką wodą tym bardziej obniżają się funkcje ochronne.

Jaką stosować pielęgnację?

W tym wypadku bardzo ważne jest nawilżanie skóry i regularne odżywianie- szczególnie po długiej kąpieli. Należy pamiętać o regularnym peelingu. Dobór kosmetyków jest bardzo istotny- najkorzystniej wybierać te bogate w witaminy A i E, które pozytywnie wpływają na optymalne nawilżenie. Warto też zaprzyjaźnić się z emolientami i kosmetykami z dodatkiem naturalnych olejków. Niestety nawet hypoalergiczne kosmetyki wytrącają specyficzny osad, który osadzając się na powierzchni skóry, tworzy pewnego rodzaju film zatykający ujścia porów.  Twarda woda wymaga zastosowania większej ilości mydła oraz innych kosmetyków. Jednocześnie utrudnia ona spłukanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Jak widać cały ten proces tworzy jedno wielkie koło… 

Jak zadbać o włosy?

Twarda woda może mieć znaczący wpływ na stan naszych włosów. Przez twardą wodę mogą stać się matowe i przesuszone. Tracą objętość, zaczynają się puszyć , są trudne w rozczesywaniu. Każdy włos jest zbudowany z niewielkich łusek, twarda woda sprawia, że warstwy się rozdwajają przez co są podatniejsze na uszkodzenia, łatwiej ulegają łamaniu i plątaniu. Nie zawsze zastosowanie droższych kosmetyków i odżywek pomoże zniwelować negatywne oddziaływanie jonów wapnia i magnezu. Ze zniszczonych włosów ciężko dokładnie spłukać produkty pielęgnacyjne, co niestety w wysokim stopniu je obciąża. Działanie kosmetyków w twardej wodzie jest po prostu mniej efektywne, dlatego włosy pozostają w kiepskiej kondycji. 

Twarda woda, a sprzęt AGD.

Najmniej korzystna woda dla naszych sprzętów to oczywiście ta twarda i bardzo twarda. Aby to sprawdzić można przeprowadzić szybki test jakości wody. Długotrwałe stosowanie twardej wody przyczynia się do rozwoju kamienia i osadzania się go na elementach armatury, grzałkach, bębnach czy pompach. Twarda woda przyspiesza zużycie tych części. Takie urządzenia jak czajnik elektryczny, ekspres do kawy czy pralka również w wysokim stopniu narażone są na działanie kamienia. Warto zastosować filtry wody. Są tak zbudowane, że zapewniają filtrację medium ze związków mineralnych oraz węglanów wapnia i magnezu. 

Jak można chronić nasz sprzęt AGD przed przykrymi skutkami odkładania się kamienia?

Stacja zmiękczająca

Będzie nam potrzebna jeśli wyniki badań wykażą, że korzystamy z wody niespełniającej polskich norm twardości (zawartość związków wapnia i magnezu powyżej 500 mg CaCO3/dm3). Warto wybrać takie urządzenie, które nie przysporzy nam dużo kłopotów w obsłudze. Atrakcyjne będą z pewnością urządzenia kompaktowe, wyposażone w automatyczną, elektroniczną głowicę czasowo- objętościową. Ich obsługa sprowadza się do uzupełniania raz w miesiącu specjalnych tabletek soli. Dzięki nim żywica jonowymienna, której zawdzięczamy efekt zmiękczania wody zostanie poddana procesowi automatycznej regeneracji. Stacje umieszcza się zazwyczaj w kotłowni, piwnicy lub garażu- czyli w pobliżu głównego zaworu wody. Instalację powinien przeprowadzać wykwalifikowany pracownik. Musi on znać parametry i specyfikę wody oraz samego urządzenie, które programuje. Ważne, aby maszyna przynajmniej raz w roku była serwisowana.

Inne rozwiązania w walce z kamieniem.

Filtry pralkowo-zmywarkowe

Przeznaczone są do uzdatniania zimnej wody doprowadzanej do pralki lub zmywarki. Obniżają twardość wody i zwiększają efektywność detergentów (nawet o 50% ). Głównym zadaniem tych filtrów jest zmiękczanie wody, redukują osadzanie się kamienia na kluczowych częściach urządzeń w tym na grzałce czy łożyskach pralki. Naczynia będą lśniące bez wapiennych śladów na powierzchni, a pranie zachowa pierwotny kształt, kolor i miękkość. Nie ma potrzeby żeby stosować dodatkowe środki odkamieniające czy zmiękczające.

 

Wkłady do dzbanków filtracyjnych

Dostępne jest kilka rodzajów filtrów. Jeśli stosujemy filtrowaną wodę wyłącznie do gotowania, warto wybrać te które wytrącają z wody składniki powodujące odkładanie się kamienia w urządzeniach. Filtry marki Wessper usuwają szkodliwe składniki z wody takie jak: chlor, herbicydy, pestycydy, metale ciężkie. Ważne, by pamiętać o regularnej wymianie filtrów, jeden wystarcza na 30 dni. Dodatkowo jest to idealne rozwiązanie dla tych, którym nie jest obojętny stan naszego środowiska. Zakładając, że jedna osoba wypija miesięcznie średnio ok 30 butelek wody, czyli wyrzuca do śmieci około 360 butelek, stosując filtry wyrzucasz tylko jeden wkład, który podlega recyklingowi.

Filtry wody do ekspresów 

Dzięki nim otrzymujemy wodę odpowiednią do przygotowania idealnego napoju. Zawarta w filtrze żywica jonowymienna usuwa nadmiar jonów magnezu i wapnia, co skutecznie niweluje twardość wody. Dodatkowo węgiel aktywny usuwa pestycydy, herbicydy i chlor co wyczuwalnie poprawia zapach i smak wody. Zyskujemy wyjątkowy aromat i smak kawy, stabilną piankę, która nie oddziela się od mleka i co najważniejsze dłuższe bezawaryjne działanie ekspresu. 

Filtry prysznicowe

Zapewniają efekt miękkiej wody co za tym idzie zapobiegają osadzaniu się kamienia na armaturze i kafelkach. Dodatkowo są rekomendowane przez dermatologów i alergologów dla chorych zmagających się z różnymi chorobami skórnymi w tym także przy AZS.

Praktycznym rozwiązaniem mogą okazać się gotowe zestawy Wessper do kompleksowej konserwacji naszych urządzeń.

Jak walczyć z przykrymi skutkami twardej wody, czyli sposoby na zniwelowanie kamienia.

Odkamieniacze w płynie i w tabletkach

Zapobiegają odkładaniu się kamienia na ściankach urządzeń, wydłużają czas sprawnego działania m.in czajników i ekspresów, usuwają kamień w sposób przyjazny dla ekspresu i innych urządzeń AGD. Są wygodne w użytkowaniu, posiadamy odmierzoną dawkę przez co roztwór ma szybkie i skuteczne działanie. Skutecznie chronią nasze sprzęty przed korozją, a przy tym mają neutralny zapach i nie wytwarzają oparów.


Odkamieniacz marki Wessper

zobacz produkt

 

Szkodliwa dla urządzeń niekoniecznie dla człowieka

Twarda woda jest zalecana do picia, ponieważ łatwo można uzupełnić niedobory magnezu i wapnia czyli kluczowych składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pod wpływem wysokiej temperatury np. podczas gotowania ze związków magnezu czy też wapnia wytrąca się osad. Skutkuje to osadzaniem się kamienia na głównych częściach sprzętów np na grzałkach, bębnach czy łożyskach. Najlepiej w takich przypadkach zapobiegać poprzez zmiękczanie bardzo twardej wody. Wydłużymy w ten sposób czas eksploatacji i jakość działania. Stosując miękką wodę np w ekspresie do kawy zapewniamy sobie idealny smak i aromat przygotowanego napoju. Warto więc zwrócić uwagę na jakość naszej wody, wystarczy w tym celu zrobić szybki test na poziom twardości. W razie konieczności będziemy mogli szybko zareagować, aby przeciwdziałać przykrym konsekwencjom.