Czy woda z kranu jest zdrowa? - Wessper ...

Czy woda z kranu jest zdrowa?

Picie odpowiednich ilości wody jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie bez znaczenia jest jednak także jej jakość. Czy woda z kranu jest zdrowa do picia? Rozprawiamy się z mitami: sprawdź, co należy wiedzieć, zanim sięgniesz po kranówkę.

woda-kranowa

Czy woda z kranu nadaje się do picia?

Spożywanie wody z kranu to popularna praktyka w zachodniej Europie. Tymczasem w Polsce wciąż budzi wiele obaw. Według badań przeprowadzonych przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, ponad połowa Polaków nadal wybiera wodę butelkowaną.  

Czy można pić wodę z kranu? Za odpowiedź niech posłużą dane udostępnione przez Państwową Inspekcję Sanitarną, która regularnie monitoruje jakość wody. Zgodnie z nimi, w 2006 r. wodociągi dostarczały wodę spełniającą wymagania (określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia) dotyczące wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w 91 proc. W 2013 r. 96 proc. odbiorców miało dostęp do takiej wody, a w 2022 r. było to już 99,7 proc. ludności. 

Jak sprawdzić, czy woda z kranu nadaje się do picia? Aby upewnić się, że możesz bez przeszkód spożywać wodę w Twoim miejscu zamieszkania, zwróć się z pytaniem do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Badanie przeprowadzisz także samodzielnie: wystarczy do tego tester, który pokazuje zawartość chloru i twardość wody. Lepiej za to unikać kranówki, jeśli woda jest mętna, ma brązowy odcień lub nieprzyjemny zapach (należy zgłosić ten fakt do Sanepidu).

test-twardosci-wody

Jaki jest skład wody z kranu?

Decyzja o zakupie wody butelkowanej często jest podyktowana względami zdrowotnymi. Wielu producentów zapewnia o tym, że znajduje się w nich wiele minerałów. Jak na ich tle wypada kranówka? Skład wody z kranu to:

  • wapń, 
  • magnez, 
  • sód, 
  • wodorowęglany, 
  • siarczany, 
  • fluorki, 
  • chlor. 

Czasami okazuje się nawet, że woda z kranu jest bogatsza w minerały niż woda źródlana oraz niskozmineralizowana. Taki wynik osiągnięto m.in. w Oświęcimiu. Z kolei badania przeprowadzane w Warszawie przez MPWiK wykazały, że warszawska woda jest średniozmineralizowana. Czy picie wody z kranu jest bezpieczne? Okazuje się, że w większości przypadków można być o to spokojnym. 

Czy w wodzie z kranu znajdują zanieczyszczenia i bakterie?

Picie kranówki może budzić obawy ze względu na potencjalne zanieczyszczenia. Czy jest się czego bać? Badania Sanepidu są przeprowadzane od ujęcia wody do dotarcia do instalacji budynku. W dalszym etapie odpowiada za nią już zarządca. Warto zaś pamiętać, że im starsze budownictwo, tym większe ryzyko występowania w wodzie zanieczyszczeń i metali. O jakość wody w tej sytuacji należy więc pytać zarząd osiedla. 

Co z bakteriami w wodzie? Zgodnie z polskim i unijnym prawem, w wodzie kranowej nie mogą znajdować się groźne dla zdrowia bakterie, takie jak choćby E. Coli i Legionella. Jeśli wykryje się ich obecność, odbiorcy są o tym natychmiast informowani, a woda uzdatniania.

chlor w wodzie

Chlor w wodzie z kranu i jego wpływ na zdrowie

Analizując, czy woda kranowa jest zdrowa, trzeba zwrócić uwagę na chlor. Jest to niezbędny składnik procesu dezynfekcji, dzięki któremu woda nadaje się do spożycia. Czy jest on jednak bezpieczny dla zdrowia? Chlor występuje naturalnie w ludzkim organizmie i pełni wiele, ważnych funkcji (dba m.in. o równowagę kwasowo-zasadową). Szkodliwy może być za to jego nadmiar, który powoduje choćby kwasicę metaboliczną. Dlatego, zgodnie z normami, zawartość chloru w wodzie nie może przekraczać 0,3 mg/l.

Filtrowanie wody z kranu dlaczego warto to robić?

Woda z kranu jest tańsza, a także nie pozostają po niej szkodliwe dla środowiska opakowania. Aby spożywać ją bezpiecznie, bez strachu o chlor, zanieczyszczenia oraz kiepski smak, wiele osób decyduje się na filtrowanie wody z kranu. Czy to dobre rozwiązanie? Dzbanek filtrujący skutecznie eliminuje nieczystości, a także niepożądane substancje (np. chlor i metale ciężkie). Dzięki temu woda jest klarowna, czysta oraz smaczna. Odpowiedź na pytanie, czy warto filtrować wodę z kranu, może być zatem tylko jedna: tak!

Wybierz filtry dopasowane do swoich potrzeb

Woda filtrowana z kranu to wygodny sposób na to, aby dbać o nawodnienie całej rodziny. Dzbanki filtrujące Wessper są dostępne w rozmaitych wariantach, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do swoich potrzeb. Do wyboru masz m.in. dzbanki szklane oraz wykonane z tworzywa sztucznego, o mniejszej lub większej pojemności. Aby cieszyć się zdrową wodą, możesz też zdecydować się na różne rodzaje filtrów (np. MG+, Sport, Alkaline). Taka woda pitna z kranu spełni oczekiwania wszystkich domowników.

dzbanek-d2-borosilicate_filtr-aqaclassic-mg

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *