Ekologiczne nawyki z Wessper. Jak zmniejszyć zużycie plastiku dzięki dzbankom filtrującym?
Odpady z butelek plastikowych generowane każdego roku na świecie ważą ok. 1,5 mln ton. Ekolodzy alarmują również, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Jak ograniczyć zużycie plastiku i temu zapobiec? I co zrobić, aby zmniejszyć ilość odpadów plastikowych? Zrezygnuj z butelkowanej wody: sprawdź, dlaczego warto wyrabiać w sobie ekologiczne nawyki i przekonaj się, jakie to proste.
Jak plastikowe butelki wpływają na środowisko?
Według przeprowadzonych w 2020 roku badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego statystyczny Polak zużywa średnio 160 kg plastikowych opakowań rocznie. Większość z nich stanowią butelki po napojach, głównie po wodzie. Jak podaje Euromonitor, w każdej sekundzie na świecie powstaje ok. 20 tys. plastikowych butelek. Raport EPA wylicza z kolei, że co minutę sprzedaje się ich nawet 1 mln.
W jaki sposób plastikowe wyroby szkodzą naszej planecie? Dlaczego plastikowe butelki są szkodliwe dla środowiska i stanowią tak duży problem? Istotny jest przede wszystkim wpływ plastiku na środowisko. Szkodliwa jest już sama produkcja plastiku, która wymaga zużycia ogromnych ilości energii. Tworzywo sztuczne w przypadku butelek plastikowych jest opakowaniem jednorazowym. Po wypiciu wody, odpady plastikowe w postaci butelki trafiają do śmieci oraz zanieczyszczają glebę, powietrze i wodę. Szkodliwość plastikowych butelek związana jest także ze spożywaniem ich przez ryby i inne wodne organizmy.
Coraz częściej mówi się też o zagrożeniach, które niesie ze sobą mikroplastik (nierozpuszczalne w wodzie, niewielkie cząstki plastiku). Naukowcy znajdują go nie tylko w środowisku (nawet w lodowcach Arktyki), ale również w ludzkim ciele. Spożywanie mikroplastiku przyczynia się do rozwoju wielu, groźnych chorób, a także zaburza gospodarkę hormonalną organizmu. I choćby z tego powodu, warto jak najszybciej zerwać z plastikowymi opakowaniami i wdrożyć w życie ekologiczne działania.
Ile lat rozkładają się odpady plastikowe?
Plastikowe butelki są zazwyczaj wykonane z politereftalanu etylenu (PET), czyli z materiału, który nadaje się do recyklingu. Średni czas rozkładu takiej butelki wynosi 450 lat, a czasami dochodzi do 1000. Co z recyklingiem? Niestety, nawet 91 proc. plastikowych butelek (na świecie) nie jest poddawanych recyklingowi.
Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest obecnie trzy razy większa niż powierzchnia Francji. Ze względu na długi czas rozkładu plastiku, uważa się, że wszystkie wykonane z niego opakowania i przedmioty cały czas istnieją. Wyprodukowane do tej pory butelki są więc nadal obecne w środowisku.
Uważasz, że nie masz na to wpływu? Biorąc pod uwagę zalecane, dzienne spożycie wody, należy przyjąć, że każdy Polak wypija rocznie ponad 500 l wody. Jeśli decyduje się na zakup wody butelkowanej o pojemności 1,5 l, zużywa więc w tym czasie ponad 300 opakowań. W przeliczeniu na kilkuosobową rodzinę może być to nawet ponad 1 tys. butelek rocznie.
Zalety korzystania z dzbanków filtrujących
Co więc zrobić, aby ograniczyć ilość generowanych odpadów plastikowych? Zmiana nawyków to podstawa. Działania ekologiczne w domu to najłatwiejsza odpowiedź na zmniejszenie ilości i objętości odpadów. Niezwykle łatwym do zrealizowania sposobem jest zaś rezygnacja z opakowań jednorazowych na rzecz dzbanków filtrujących. Posiadając taki dzbanek w domu, nie musisz już kupować wody w sklepie. Wlewasz do dzbanka wodę z kranu, która dzięki specjalnemu filtrowi, staje się czysta, świeża i pyszna.
Jakie jeszcze korzyści przynoszą dzbanki filtrujące? Oto kilka przykładów:
- oszczędność pieniędzy – koszt 1 l wody kranowej to średnio 1 grosz,
- bezpieczeństwo – są wykonane z surowców obojętnych dla zdrowia, nie zawierają BPA,
- łatwość czyszczenia – mycie dzbanka zapewnia maksymalną higienę,
- wieloletnie użytkowanie – posiadając jeden dzbanek przez kilka lat, znacząco zmniejszysz ilość odpadów plastikowych.
Filtrując wodę w dzbanku, redukujesz liczbę wyrzucanych butelek plastikowych o nawet kilka tysięcy rocznie (zakładając, że korzysta z niego cała rodzina). Takie nawyki ekologiczne to realny wpływ na środowisko i ogromna oszczędność. Z przefiltrowanej wody możesz korzystać też poza domem, przelewając ją np. do bidonu.
Filtruj wodę zadbaj o czystość środowiska
Przyszłość środowiska naturalnego jest w naszych rękach. Chcesz aktywnie włączyć się w ochronę przyrody? Nie musisz wcale inwestować swojego czasu ani wysiłku. Wystarczy, że zrezygnujesz z zakupu wody butelkowanej, a tym sposobem ograniczysz ilość plastiku w środowisku. Wypróbuj dzbanki filtrujące Wessper, które wykonano z wysokiej jakości surowców. Duża ilość filtrów do wyboru oraz nowoczesne rozwiązania (np. diody LED sygnalizujące stan filtra) spełnią oczekiwania najbardziej wymagających osób. Dbaj o środowisko z Wessper, oszczędzając przy tym pieniądze oraz troszcząc się o swoje zdrowie!