Jak poprawić jakość wody w domu za pomocą dzbanków filtrujących?
Do 99,7 proc. gospodarstw domowych w Polsce jest dostarczana woda zdatna do picia. Spożywanie kranówki jest też bez wątpienia ekonomiczne i ekologiczne. Co, jeśli jednak jej smak i jakość pozostawiają wiele do życzenia? Jak zatem poprawić jakość wody w domu? Sprawdź, jak rozwiążą ten problem dzbanki filtrujące.
Co zawiera woda z kranu?
Polska kranówka musi spełniać nie tylko standardy Ministerstwa Zdrowia, ale także niezwykle restrykcyjne wymagania Unii Europejskiej. Jak przekonują eksperci, pod względem zawartości składników odżywczych, jakość wody do picia z kranu nie odstaje wcale od wody butelkowanej. Co więc zawiera nasza kranówka?
- magnez,
- wapń,
- sód,
- fosfor,
- miedź,
- potas.
Osoby, które powstrzymują się od spożywania kranówki, często obawiają się jednak o wysoką zawartość chloru. Uspokajamy: jest on co prawda używany do dezynfekcji, ale w ilościach, które nie wpływają na ludzki organizm.
A co z zanieczyszczeniami? Decydując się na picie kranówki, należy mieć na uwadze, że wodociągi odpowiadają jedynie za wodę doprowadzoną do głównego wodomierza budynku. W dalszym etapie jest ona rozprowadzana przez instalacje wewnętrzne, których stan będzie się przekładać na jakość wody pitnej.
Jaki smak ma woda z kranu?
Smak wody z kranu powinien być neutralny. Często zdarza się jednak, że po jej spożyciu jest odczuwany w ustach nieprzyjemny, metaliczny posmak. Czy to oznacza, że woda z sieci wodociągowej nie nadaje się do picia? Jeśli to jedyny objaw, winowajcą jest prawdopodobnie wysoki poziom żelaza i manganu. Poza nieprzyjemnymi doznaniami smakowymi nie trzeba jednak obawiać się picia takiej metalicznej wody.
Inaczej wygląda sytuacja, kiedy woda jest gorzka. Może to bowiem wskazywać na jej zanieczyszczenie. Podobnie jest w przypadku zmiany jej barwy lub zapachu. Lepiej wtedy nie ryzykować i powstrzymać się od spożywania wody, a problem zgłosić bezpośrednio do wodociągów lub sanepidu.
Dzbanek filtrujący – sposób na poprawę jakości kranówki?
Obawiasz się, że stan instalacji wodociągowej w Twoim budynku nie jest najlepszy? A może metaliczny smak wody odbiera Ci chęć do jej spożywania? Co zatem zrobić? Jak uzdatnić wodę z kranu? Nie musisz wcale rezygnować z kranówki. Bowiem istnieją domowe sposoby uzdatniania wody pitnej. Najlepszym sposobem na oczyszczanie wody z kranu jest zakup dzbanka filtrującego, który usunie zanieczyszczenia oraz zadba o dobry smak wody.
Jak działają dzbanki filtrujące? Są to pojemniki na wodę z umieszczonym wewnątrz, wymiennym filtrem. Mieszanki, które zwykle się w nich wykorzystuje to m.in. węgiel aktywny, żywica jonowymienna i mikroporowata włóknina. Filtry do wody pitnej, w które wyposażone są dzbanki zatrzymują zanieczyszczenia takie jak chlor, metale ciężkie, pestycydy oraz wiele innych, substancji chemicznych. Dzięki temu woda, która trafia do dzbanka, staje się czysta, klarowna i zdrowa. Poprawia się także jej smak: koniec z metalicznym posmakiem!.
Zalety ze stosowania dzbanków filtrujących
Stosując dzbanek do uzdatniania wody, zyskujesz krystalicznie czystą wodę, której smak i jakość mogą przewyższać wodę butelkowaną. Nie musisz się również obawiać o zbyt duże stężenie chloru lub innych, niebezpiecznych substancji. Filtr, w który wyposażony jest dzbanek do oczyszczania wody wyeliminuje też zanieczyszczenia obecne w instalacji wodociągowej. Jakie jeszcze zalety posiada stosowanie dzbanka filtrującego?
- zmniejszenie twardości wody,
- wzbogacenie wody w magnez,
- poprawa pH wody (alkalizacja),
- ochrona przyrody (zmniejszenie zużycia butelek plastikowych),
- ekonomiczność (jeden litr wody z kranu kosztuje średnio 1 grosz).
Filtry zatroszczą się też o domowe sprzęty, takie jak czajnik lub ekspres do kawy: ochronią je przed gromadzącym się kamieniem, znacznie przedłużając ich żywotność. Poprawa jakości wody przekłada się także na smak kawy i herbaty, co docenisz już po pierwszym użyciu przefiltrowanej wody.
W zależności od rodzaju wybranego filtra możesz liczyć na dodatkowe korzyści. Do wyboru są choćby filtry dedykowane twardej wodzie oraz zachowujące cenne minerały. Z pewnością znajdziesz produkt, który idealnie wpisze się w Twoje potrzeby.
Zdrowa i czysta woda z kranu w Twoim domu
Stosując dzbanek filtrujący, nie musisz więcej martwić się o jakość wody w kranie. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu, w każdej chwili masz pod ręką gotową do spożycia, smaczną i czystą wodę. Jak znaleźć odpowiedni dzbanek? Jeśli chcesz mieć pewność skutecznego działania, postaw na dzbanki filtrujące Wessper. Wykonane z bezpiecznych surowców (takich jak szkło borokrzemowe) oraz wyposażone w wysokiej jakości filtry, zatroszczą się o jak najlepszą jakość wody. W ofercie są m.in. filtry zwiększające poziom pH, wzbogacające wodę w magnez oraz dedykowane sportowcom. Nowoczesne technologie filtracji to gwarancja doskonałego smaku wody.