Odwodnienie organizmu - objawy - Wessper ...

Jakie są oznaki odwodnienia?

Lekarze i specjaliści wciąż apelują o odpowiednie nawadnianie organizmu poprzez spożywanie właściwych ilości wody. Dlaczego to tak ważne? I jak groźne jest odwodnienie organizmu? Objawy oraz najważniejsze wskazówki poznasz w poniższym artykule.

regularne picie wody

Dlaczego odwodnienie jest niebezpieczne?

Zastanawiając się, jak rozpoznać odwodnienie organizmu, warto na początek dowiedzieć się, dlaczego nie należy dopuszczać do takiego stanu. Woda jest jednym z podstawowych materiałów budulcowych organizmu. Pomaga m.in. w regulacji temperatury ciała, wspomaga usuwanie toksyn, a także wspiera transport i metabolizm białek oraz węglowodanów. Jak jeszcze wpływa na organizm? 

  • utrzymuje równowagę elektrolitową, 
  • zapobiega zapaleniom stawów, 
  • wypłukuje bakterie z pęcherza, 
  • chroni narządy i tkanki. 

Nie będzie więc zaskoczeniem, jak poważne mogą być skutki odwodnienia. A należą do nich omdlenia, zaparcia, zmęczenie, a nawet zaburzenie pracy nerek. Lepiej więc nie bagatelizować znaczenia wody oraz upewnić się, że wiesz, po czym poznać odwodnienie organizmu.

Kiedy dochodzi do odwodnienia?

O odwodnieniu mówimy, kiedy organizm traci więcej płynów, niż przyjmuje. Każdego dnia, dorosły człowiek, traci ok. 2,5 l płynów. Najwięcej wydala ich razem z moczem. Nie można jednak zapominać, że płyny uciekają z organizmu także poprzez oddychanie, parowanie skóry i pocenie. 

Zapotrzebowanie na wodę jest większe w przypadku uprawiania aktywności fizycznej. Pierwsze objawy odwodnienia organizmu pojawiają się wcześniej podczas upalnej pogody. Są na to szczególnie narażone osoby starsze (mają mniej wody w organizmie) i dzieci (dopiero budują odporność). 

Objawy odwodnienia organizmu

Jakie są objawy odwodnienia organizmu? Często można je rozpoznać po pogarszającym się samopoczuciu. Skóra staje się zimna i sucha, usta spierzchnięte, a oczy wydają się zapadnięte. W przypadku dorosłych alarmujące są również: 

  • uczucie pragnienia, 
  • rzadkie oddawanie moczu, 
  • ból głowy, 
  • silne zmęczenie, 
  • ciemna barwa moczu, 
  • uczucie oszołomienia. 

Jeśli nie uzupełnisz płynów, powyższe oznaki odwodnienia organizmu ulegną pogorszeniu. W dalszej kolejności pojawia się zatrzymanie moczu, trudności ze złapaniem powietrza, podwyższone tętno, senność, nerwowość i omdlenia. Może być wtedy za późno na samodzielne nawodnienie organizmu: niezbędna będzie wizyta w szpitalu.

odwodnienie zawroty głowy

Etapy odwodnienia

Objawy odwodnienia organizmu człowieka są tym silniejsze, im większa jest utrata płynów. Zgodnie z tym wyróżniamy 3 etapy odwodnienia: 

  • lekkie – utrata wody odpowiadająca 2-4 proc. masy ciała, 
  • umiarkowane – ubytek wynosi 5-6 proc. masy ciała, 
  • poważne – niedobór wody sięga 10-15 proc. masy ciała. 

Trzeci etap odwodnienia to sytuacja zagrażająca życiu. Dlatego nigdy nie należy doprowadzać do takiego stanu.

Odwodnienie u dzieci

Dzieci są nie tylko bardziej narażone na odwodnienie niż osoby dorosłe. Trudniej też zauważyć u nich symptomy odwodnienia. Maluch, który jeszcze nie mówi, nie powie o tym, że chce mu się pić lub źle się czuję. Dlatego trzeba sprawdzać, czy nie ma objawów takich jak: 

  • spierzchnięte usta, 
  • brak łez podczas płaczu, 
  • zapadnięte ciemiączko, 
  • brak mokrych pieluch przez ok. 3 godziny, 
  • zapadnięte oczy. 

Sytuacja krytyczna następuje, jeśli maluch wydaje się przez cały czas senny, szybko oddycha oraz ma zimne dłonie lub stopy. Trzeba wtedy niezwłocznie udać się do szpitala.

Jak pić wodę, żeby się nie odwodnić?

Skutecznie nawodnienie organizmu wymaga spożywania wody w określony sposób. Jak to? Wlewanie w siebie 2 l wody na raz nie będzie skuteczne: organizm szybko wydali płyny. Najlepiej popijać wodę przez cały dzień, dbając o to, żeby porcje były niewielkie (maksymalnie 100-150 ml). Nie należy za to pić w trakcie posiłków: woda rozcieńcza soki trawienne.  

Dla efektywnego nawodnienia ważny jest też rodzaj napoju. Idealnie sprawdzi się w tym celu woda niegazowana. Pijąc ją regularnie, pożegnasz też objawy odwodnienie na skórze, dbając o atrakcyjny wygląd.

butelka-szklana-wessper-motywacyjna

Dzbanek filtrujący – świeża woda zawsze pod ręką

Wiesz już, dlaczego tak groźne jest odwodnienie organizmu? Objawy neurologiczne mogą być niebezpieczne nawet dla osób trzecich (jeśli np. masz zawroty głowy, a prowadzisz auto). Nie pozwól na to i miej wodę zawsze pod ręką. Najprostszym na to sposobem są zaś dzbanki filtrujące Wessper. Dzięki nim możesz bez obaw pić kranówkę, oszczędzając pieniądze i dbając o środowisko. Przefiltrowaną wodę przelejesz też do bidonu i zabierzesz, gdziekolwiek zechcesz.

dzbanek-d3-slim-futureflow

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *