Plastikowe butelki na wodę - Wessper ...

Czy picie wody z plastikowych butelek to dobry pomysł?

Wszechobecny plastik to jeden z najważniejszych czynników, wpływających na degradację środowiska naturalnego. Dzięki licznym badaniom wiemy również, że nie pozostaje obojętny dla zdrowia. Dlaczego warto porzucić picie wody z butelki plastikowej? Poznaj kluczowe argumenty.

smieci-rzeka

Butelki plastikowe, a substancje szkodliwe dla zdrowia

Odpowiednie nawodnienie organizmu to jeden z filarów zdrowego stylu życia. Nie bez znaczenia jest jednak sposób, w jaki ją dostarczasz. I nie chodzi tu wyłącznie o pochodzenie, czy też stopień zmineralizowania wody. Należy zawracać uwagę także na to, w jakim opakowaniu jest przechowywana.

Plastikowe butelki na wodę są bardzo kontrowersyjnym wyborem. Dlaczego? Badania wykonane przez naukowców z Fredonia State University of New York wykazały, że drobiny tworzyw sztucznych, z których są wykonane butelki, mogą przenikać do wody. Oznacza to, że razem z nią dostarczasz do organizmu mikrocząsteczki plastiku (według tych samych badań, w każdym litrze wody było ich aż 325). Oliwy do ognia dolała również Światowa Organizacja Zdrowia, która wyliczyła, że tylko z wodą rocznie spożywamy ich średnio 90 tys.

Pamiętasz o zabraniu ze sobą wody na spacer lub jogging? Doskonale. Jednak tutaj również ujawniają się wady opakowań plastikowych. Promieniowanie UV niszczy zewnętrzne warstwy plastiku, które zaczynają wydzielać niebezpieczne dla zdrowia substancje, czyli Bisfenol A (BPA) i Bisfenol S (BPS). Z jakimi konsekwencjami może się to wiązać? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

plastik

Plastikowe butelki a gospodarka hormonalna

Już niewielkie ilości BPA i BPS mogą zmienić funkcjonowanie Twojego układu hormonalnego. Jak to możliwe? Substancje przypominają swoją budową estrogen, dlatego hamują działanie hormonów żeńskich. Przechowywanie wody w plastikowych butelkach może wpływać też na męską płodność (mikroplastik przedostaje się nawet do jąder). BPA zmniejsza prawdopodobieństwo zapłodnienia i komplikuje rozwój ciąży, poprzez m.in. utrudnianie zagnieżdżenia zarodka. Powoduje poza tym problemy endokrynologiczne i przyczynia się do zachorowania na cukrzycę. 

Ryzyko chorób serca i układu krążenia

Jeśli BPA przedostanie się do wody, którą pijesz, niemal natychmiast podwyższa ciśnienia krwi. Takie wnioski opublikowano m.in. w magazynie „Nadciśnienie” w 2015 r. Nieco wcześniej, bo w 2012 r., w czasopiśmie „Cyrkulacja”, naukowcy potwierdzili natomiast, że połączenie wysokiego ciśnienia z BPA skutkuje wzrostem ryzyka wystąpienia chorób serca. Bisfenol A może ponadto powodować zakrzepy krwi, których konsekwencją są m.in. zawał serca lub udar. To nie wszystkie następstwa, jakie przynoszą plastikowe butelki. Szkodliwe działanie to również możliwość przenoszenia groźnych drobnoustrojów (np. wirusa grypy). Mycie gorącą wodą i mydłem (w celu pozbycia się bakterii i wirusów) spowodowałoby z kolei dalsze niszczenie butelki oraz wydzielania BPA i BPS.

Wpływ plastikowych butelek na środowisko?

Woda w butelkach plastikowych nie jest najlepszym pomysłem, jeśli troszczysz się o środowisko naturalne. Jak wiadomo, plastik rozkłada się kilkaset lat, a jego wpływ na przyrodę jest niezwykle szkodliwy. Banał? Przytoczmy zatem garść statystyk.

● każdego dnia na świecie wyrzuca się 100 mln plastikowych butelek, a ustawiając je w linii prostej, osiągnęłyby długość połowy drogi z Ziemi do Słońca,

● w oceanach zalega już ok. 150 mln ton plastiku,

● szacuje się, że nawet 91 proc. plastikowych butelek nie jest poddawanych recyklingowi,

● według raportu EPA każdy kawałek plastiku, który powstał, istnieje do tej pory.

Butelki po napojach (w tym po wodzie) to jedne z najczęściej wyrzucanych odpadów plastikowych. Woda z plastiku zagraża przyrodzie: warto o tym pamiętać za każdym razem, kiedy po nią sięgasz.

buteki-plastikowe

Jak pić wodę, aby dbać o zdrowie i przyrodę?

Wszelkie dostępne badania jednoznacznie wskazują na szkodliwość butelek plastikowych. Dlatego nie są one dobrym rozwiązaniem dla osób, dbających o swoje zdrowie. Warto porzucić nawyk picia wody z plastiku także, jeśli nie są Ci obojętne dalsze losy przyrody. Rozwiązanie? Zdrowa butelka na wodę od Wessper. W naszej ofercie znajdziesz m.in. butelki filtrujące wykonane z bezpiecznych materiałów, takich jak szkło borokrzemowe, stal nierdzewna i tritan. W domu o Twoje nawodnienie zatroszczą się za to dzbanki filtrujące, które zapewnią pyszną, krystalicznie czystą wodę. Pożegnaj plastik i zrób krok w stronę zdrowia!

butelka-szklana-wessper

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *