Twarda woda – czy wpływa na jakość kawy i herbaty?
Pijąc herbatę lub kawę, czujesz w ustach dziwny posmak? Jakość napoju może zależeć od rodzaju użytej wody. Dlatego warto upewnić się, jaka jest zalecana twardość wody. Jak to zrobić i czy istnieją sposoby na zmiękczenie wody? Wyjaśniamy, jak zadbać o doskonały aromat kawy i herbaty.
Co to jest twarda woda?
Twarda woda w kranie to powszechne zjawisko. Na czym ono polega? Określa się w ten sposób wodę, w której zawartość węglanu wapnia wynosi 350-550 mg/dm³ (wyższa wartość to już bardzo twarda woda). W twardej wodzie znajdują się ponadto jony soli i magnezu, a często także żelazo, mangan i bor.
Co odpowiada za twardość wody? Wynika to z obiegu wody w przyrodzie. Przez to, że ma wtedy kontakt ze skałami i minerałami, zmieniają się jej chemiczne właściwości. W jaki sposób? W wodzie rozpuszczają się wspomniane już sole wapnia i magnezu (a także inne pierwiastki). Woda dociera w takiej formie do domu, a więc wlewasz ją również do czajnika
Jakie konsekwencje powoduje twarda woda?
Czy twarda woda do picia jest szkodliwa dla zdrowia? Zgodnie z współczesną wiedzą, taka woda nadaje się do spożycia. Problem pojawia się za to podczas jej gotowania. Z wody wytrącają się wówczas związki mineralne, które przyjmują postać kremowego osadu. Kamień powoduje z kolei szybsze zużywanie sprzętu (np. czajnika lub żelazka), a także wygląda mało estetycznie. Poza tym osady trafiają również do gorących napoi, takich jak kawa i herbata. Jeśli jest ich dużo, możesz bez problemu je wyczuć, a nawet zobaczyć w kubku.
Po czym rozpoznać twardą wodę?
Jak się dowiedzieć, czy z Twojego kranu leci twarda woda? Możesz zaopatrzyć się w specjalny test paskowy, który poinformuje o tym, jaki jest poziom węglanu wapnia. Inna możliwość to sprawdzenie, czy pojawiły się następujące sygnały:
- smak kawy i herbaty jest nieco metaliczny,
- uporczywe zacieki na naczyniach,
- armatura łazienkowa staje się pożółkła,
- środki czyszczące są mało skuteczne,
- gotowanie wody twardej pozostawia ślad w postaci osadu.
Oznaki twardej wody są trudne do przeoczenia, dlatego na pewno bez kłopotu je rozpoznasz.
Jak twarda woda wpływa na smak gorących napoi?
Jakość kawy oraz innych przygotowywanych w domu napoi w dużym stopniu zależy od jakości wody. Wysoki poziom wodorowęglanów negatywnie oddziałuje na kawę, sprawiając że jest znacznie mniej wyrazista i aromatyczna. Posmak kawy w ustach będzie przez to płaski: twarda woda blokuje rozwój aromatu. Nawet luksusowa kawa może więc stracić swoje walory.
W podobny sposób twarda woda wpływa na jakość herbaty. Zbyt duża ilość minerałów powoduje, że herbata nie jest w stanie oddać pełni aromatu. Jak twarda woda zmienia smak herbaty? Przede wszystkim odbiera jej intensywność, zubożając w ten sposób wrażenia smakowe.
Co zrobić, żeby cieszyć się doskonałym smakiem kawy i herbaty?
Twarda woda nie tylko wpływa na smak przygotowanych na jej bazie napoi. Efektem jest też pogorszenie wyglądu. Mętna herbata lub ślady osadu w kawie mogą skutecznie odebrać chęć na ich skosztowanie. Jak temu zapobiec? Używaj przefiltrowanej wody: to najprostszy i najskuteczniejszy sposób.
Dzbanki filtrujące to sprzęty charakteryzujące się niezwykle prostą obsługą. Wystarczy umieścić w dzbanku filtr (zgodnie z instrukcją), a następnie wlać do środka wodę. Filtr zmiękcza wodą, a także eliminuje zanieczyszczenia i metale ciężkie, dbając jednocześnie o wyśmienity smak. Woda po przepłynięciu przez filtr staje się przejrzysta, krystalicznie czysta oraz zmiękczona. Nadaje się idealnie nie tylko do picia prosto z dzbanka, ale także gotowania. Kawa i herbata rozwija dzięki niej aromat, a ich wygląd widocznie się poprawi.
Dzbanek filtrujący dopasowany do Twoich wymagań
Chcesz wyeliminować skutki twardej wody oraz cieszyć się wyjątkowym smakiem kawy i herbaty? Wypróbuj dzbanki filtrujące Wessper. Nasze produkty są dostępne w różnych wariantach, co ułatwi ich idealne dopasowanie do wymagań wszystkich domowników. Są to m.in. dzbanki o smukłej sylwetce, które zmieszczą się w bocznej półce lodówki lub produkty o większych pojemnościach. Do ich produkcji wykorzystaliśmy także różne surowce: wysokiej jakości tworzywa sztuczne lub szkło borokrzemowe. Miłym zaskoczeniem będzie też spory wybór filtrów do dzbanków oraz licznik LED sprawdzający ich zużycie. W ten sposób jeszcze łatwiej zadbasz o jakość swojej wody.