Historia filtracji wody: od starożytności do nowoczesnych dzbanków filtrujących
Już starożytne cywilizacje wiedziały, jak ważny dla zdrowia jest stały dostęp do wody pitnej. Dlatego filtracja wody nie jest wbrew pozorom nowoczesnym pomysłem. Na czym polega filtrowanie wody i jak to robili nasi przodkowie? Sprawdź i zadbaj o nawodnienie organizmu.
Filtrowanie wody od czasów starożytnych
W starożytnych czasach oczyszczanie wody nie było wcale spowodowane obawą o choroby, jakie może wywoływać woda, w której rozwinęły się drobnoustroje. Dawne cywilizacje usiłowały raczej poprawić jej smak, a także usunąć zanieczyszczenia organiczne, takie jak piasek. Ślady pierwszych prób wyprodukowania czystej wody pochodzą już sprzed ok. 2000 lat p.n.e. Starożytni Grecy gotowali wówczas wodę lub umieszczali w niej gorące, metalowe narzędzia, a następnie ją wypijali. Kolejne metody, jakie pojawiały się w dawnych czasach to m.in.:
- klarowanie wody ałunem przez Egipcjan ok. 1500 lat p.n.e.,
- „rękaw Hipokratesa”, czyli płócienny worek, przez który przelewało się przegotowaną wodę ok. 500 lat p.n.e.,
- tzw. filtr piaskowy w XVII wieku,
- filtr do wody z węgla drzewnego, wełny i gąbki w XVIII wieku,
- pierwsza stacja uzdatniania wody w 1804 r. w Szkocji,
- wprowadzenie chlorowania podczas dezynfekcji wody w 1854 r.,
- ustawa o czystej wodzie w USA w 1972 roku.
Dynamiczny postęp w metodach filtracji wody nastąpił w drugiej połowie XX wieku razem z rozwojem technologicznym. Od tamtej pory wciąż pojawiają się kolejne sposoby na oczyszczanie wody, a filtr do wody pitnej staje się podstawowym elementem wyposażenia gospodarstw domowych.
Współczesne sposoby na filtrowanie wody
Jak filtruje się wodę w dzisiejszych czasach? Istnieje niemal niezliczona ilość metod na usunięcie z wody zanieczyszczeń i szkodliwych substancji. Stosuje się m.in. filtry przepływowe, metodę odwróconej osmozy, oczyszczacze ultrafioletowe, osadowe, nadblatowe, czy też podzlewozmywakowe. Jednym z najważniejszych odkryć są zaś nowoczesne dzbanki do filtrowania wody. Dzięki nim w niezwykle prosty i szybki sposób możesz cieszyć się czystą i zdrową wodą.
Jak filtrować wodę przy pomocy dzbanka filtrującego? Wystarczy nalać do środka wodę i poczekać aż przepłynie przez umieszczony w środku filtr. W przypadku dzbanków filtrujących Wessper wykorzystujemy w tym celu nowoczesne technologie. O skuteczne oczyszczenie wody dba tu węgiel aktywny impregnowany srebrem, żywica jonowymienna lub mikroporowata włóknina ActitexTM. Dlatego możesz mieć pewność, że przefiltrowana woda jest najwyższej jakości. Przełomowe rozwiązanie to także ledowy wskaźnik zużycia filtra futureflow™, który monitoruje ilość filtrowanej wody oraz informuje, kiedy należy wymienić filtr na nowy.
Dlaczego warto filtrować wodę?
Historia filtrów do wody pokazuje, że od tysiącleci poszukiwano sposobu na poprawę jakości i smaku wody. Dlaczego jest to tak ważne? Spożywanie odpowiednich ilości wody jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Woda wypływająca z kranu pozostawia zaś wiele do życzenia pod względem zarówno smaku, jak i jej właściwości. Mogą znajdować się w niej zanieczyszczenia pochodzące z rurociągów oraz domowych instalacji, a czasami także substancje o negatywnym wpływie na zdrowie. Problematyczna bywa też twardość wody, która powoduje wytrącanie się kamienia podczas gotowania.
Filtracja wody przy pomocy dzbanków Wessper eliminuje wszystkie, powyższe problemy. Pozbędziesz się dzięki niej zanieczyszczeń, osadów, chloru, metali ciężkich, pestycydów, detergentów oraz innych szkodliwych substancji. Dzbanki poprawiają też smak i zapach wody, sprawiając że picie kranówki staje się przyjemnością. Pijąc przefiltrowaną kranówkę, oszczędzasz też pieniądze (koszt za 1 l to ok. 1 grosz) i chronisz środowisko naturalne przed plastikowymi odpadami.
Filtruj wodę z kranu łatwo i wygodnie dzięki Wessper!
Wiesz już, na czym polega filtrowanie wody? Całe szczęście w dzisiejszych czasach nie musisz jej przegotowywać ani stosować płóciennych worków. Nowoczesne urządzenia do filtracji wody są wygodne w stosowaniu i sprawdzą się w każdym domu. Decydując się na dzbanki filtrujące Wessper możesz mieć pewność, że spożywasz czystą i wartościową wodę. Do wyboru masz różne warianty filtrów i dzbanków, wykonanych ze szkła borokrzemowego lub tworzywa sztucznego BPA Free. Z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie.